Лагерите за въртеливо движение се изпълняват като търкалящи лагери или като плъзгащи лагери. И тук се прави разлика дали възникващите силите се пренасят между движещите се една спрямо друга части чрез търкалящи или плъзгащи елементи.
Търкалящи лагери
Търкалящите лагери се състоят най-общо от два лагерни пръстена с интегрирани пътечки на търкаляне. Между пръстените са поставени търкалящи тела, които се търкалят по пътечките на търкаляне. Като търкалящи тела се използват сачми, цилиндрични ролки, иглени ролки, конусни ролки и бъчвообразни ролки. Търкалящото се тяло по принцип се води от сепаратор, той държи тези тела на равномерно разстояние едно от друго и предотвратява допирът между тях. При иглените лагери и самонагаждащите ролкови лагери без борд сепараторът допълнително осигурява правилното положение на оста на тялото на ролката. Ако лагерите са разглобяеми то сепараторът държи търкалящите тела и по този начин улеснява монтажа на лагерите. За специални приложения се използват и сачмени, ролкови и иглени търкалящи лагери без сепаратор.
Стандартният материал за сепаратори от ламарина е стоманата, за някои приложения се използва месинг. Масивните сепаратори се изработват от месинг, стомана, текстолит и други материали. Широко са разпространени и сепаратоли от термопластични пластмаси, най-вече такива от полиамид, подсилен със стъкловлакно.
Пръстените и търкалящите тела са изработени предимно от хромова стомана, използва се и цементационна стомана. Специалните лагери за екстремни условия на работа – натоварване, обороти, температура, корозия – се състоят от температуроустойчиви и/или неръждаеми стомани, пластмаса, керамика както и от други материали.
Търкалящите лагерите са отворени, както и едностранно и двустранно капсуловани. Най-търсените видове уплътнения са уплътнители за пролуки и маншетни уплътнители.
Търкалящите лагери за предимно радиални натоварвания се наричата радиални лагери. Повечето радиални лагери поемат комбинирани натоварвания, напр. сачмени лагери, сачмени лагери с ъглов контакт, конусно-ролкови лагери или самонагаждащи ролкови лагери. Цилиндрично-ролковите лагери N, NU, повечето иглени лагери, иглени втулки както и иглени венци могат да се натоварват радиално.
Като аксиални лагери се означават търкалящи лагери предимно за аксиални натоварвания. Аксиалните самонагаждащи ролкови лагери и едностранно действащите аксиални сачмени лагери с ъглов контакт поемат комбинирани аксиални и радиални товари. Останалите аксиални лагери са подходящи само за аксиални натоварвания.
Ако в радиална посока няма достатъчно пространство, се избират лагери с малка височина на напречното сечение, например иглени венци, иглени лагери без или със вътрешен пръстен, сачмени лагери и самонагаждащи ролкови лагери от определени серии.
Ако аксиалното пространство е ограничено, при радиално и комбинирано натоварване са подходящи типоразмерни серии едноредови цилиндрично-ролкови лагери, сачмени лагери или сачмени лагери с ъглов контакт. За аксиални натоварвания се използват аксиални иглени венци, аксиални иглени лагери или аксиални сачмени лагери от определени серии.
Друга особеност е начинът, по който лагерите водят даден вал. Има лагери, които допускат аксиални измествания, лагери, които водят вала в едната или в двете аксиални посоки и такива, които се движат под ъгъл и по този начин допускат наклонени положения на присъединителната конструкция.
За определяне на размера на лагера на първо място са определящи големината и вида на натоварването – динамично или статично – товароносимостта на лагера както и изискванията към продължителността на живот и експлотационната сигурност на лагерите. Въртящите лагери са динамични. Статично се натоварват лагери при много бавно относително движение между лагерните пръстени, при въртящи движения и при натоварвания в състояние на покой. В общи линии при еднакви външни размери ролковите лагери могат да понесат по-големи натоварвания в сравнение със сачмените лагери. При по-малки и средни натоварвания по-често се прилагат сачмени лагери, при по-високи натоварвания и по-големи диаметри на вала по-често се използват ролкови лагери.
Плъзгащите лагери са радиални лагери, аксиални лагери, ленти, получерупки и много други конструктивни форми. Те работят безшумно, подходящи са най-вече, когато трябва да се поемат високи натоварвания при сравнително бавни въртеливи и накланящи се движения, както и при високи и ниски температури. Благодарение на многообразните специфични качество те се използват в почти всички области на индустрията, по-специално тогава, когато пространството за вграждане е ограничено.